wróć na stronę aktualności Dekomunizacja ulic Osiedla Stare Gliwice c.d.
W odpowiedzi na ogłoszenie z dnia 30.08.2017 r. , które ukazało się na naszej stronie internetowej oraz na Facebook (strona RO z szarym tłem) mieszkańcy przesłali propozycję nowych nazw ulic w związku z ustawą o dekomunizacji (pismo w załączeniu – kliknij tutaj- > Pismo_RO). Warto było, bo Wojewoda Śląski uwzględnił wniosek Rady Osiedla. Poniżej informacja, która ukazała się na stronie UM.
W dniu 15.02.2018 r. Wojewoda śląski wydał zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw ulic w Gliwicach. Dotyczą one 9 z 34 ulic, które zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wymagały przemianowania.
Chodzi o następujące zmiany:
- Armii Ludowej – Juliana Ordona
- Małgorzaty Fornalskiej – Modelarzy
- Leona Kruczkowskiego – Jana Karskiego
- Władysława Gomułki – Rubinowa
- Władysława Hibnera – Spadochroniarzy
- Jana Krasickiego – Ignacego Krasickiego
- Karola Marksa – ks. Jerzego Popiełuszki
- Gwardii Ludowej – Emilii Plater
- Kniewskiego – Paralotniarzy
W Gliwicach do przemianowania pozostało jeszcze 25 nazw ulic. Wojewoda czeka jednak na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych.
Trzeba podkreślić, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice