18 maja 2019   01:26

Pierwsze posiedzenie Rady Dzielnicy Stare Gliwice

 

Pierwsze posiedzenie Rady Dzielnicy Stare Gliwice odbyło się 25 kwietnia o godz. 16.00 w sali 141 Urzędu Miejskiego.

Zwołał je Andrzej Karasiński – Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej dla przeprowadzenia wyborów do Rad Osiedli w Gliwicach.

Skład Rady Dzielnicy w kadencji 2019-2024:

 1. Bala Agnieszka
 2. Ciesielski Edward
 3. Drzewiecka Julita – Wiceprzewodnicząca Zarządu Dzielnicy
 4. Gabriel Mirosław  
 5. Haba-Wysocka Maria
 6. Laskowski Sebastian – Wiceprzewodniczący Zarządu Dzielnicy
 7. Lukaj Małgorzata  – Przewodnicząca Rady Dzielnicy
 8. Magda Cezary   
 9. Mika Agnieszka  
 10. Mirocha Marcin 
 11. Porębska Agnieszka  
 12. Sieja Sebastian   
 13. Tomaszewski Cezary – Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy
 14. Urban Andrzej   
 15. Zając Michał – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy

Zarząd Dzielnicy:

Michał Zając – Przewodniczący Zarządu

Sebastian Laskowski – Wiceprzewodniczący Zarządu

Julita Drzewiecka – Wiceprzewodnicząca Zarządu

 

Zwracamy Państwa uwagę na zmianę nazewnictwa – Rada Osiedla Stare Gliwice zmieniła nazwę na Rada Dzielnicy Stare Gliwice.

16 kwietnia 2019   10:30

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Z chwilą upływającej kadencji w imieniu Zarządu Rady Osiedla Stare Gliwice składam wszystkim Mieszkańcom Naszego Osiedla oraz Członkom Rady Osiedla życzenia zdrowych, spokojnych i słonecznych Świąt Wielkanocnych. Niech ten czas wielkanocny pozwoli Wam oderwać się od codziennej bieganiny, zasiąść przy świątecznym stole i spędzić radosny czas w gronie bliskich.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

16 kwietnia 2019   10:04

Zbiórka śmieci w lesie Dąbrowa.

Godna naśladowania jest inicjatywa Klubu Seniora AS promowana przez RO pod hasłem „Dbaj o czystość lasów”. W ubiegłą sobotę grupa aktywnych Seniorów naszego osiedla zbierała śmieci w lesie Dąbrowa, efekt utrwalono na załączonym zdjęciu. Jest to dobra propozycja dla nowego Zarządu Osiedla aby takie akcje promować i rozpowszechniać wśród innych mieszkańców i w ten sposób edukować dzieci i młodzież.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

3 kwietnia 2019   12:55

Przedstawienia teatralne dla przedszkolaków – podziękowania!

W odpowiedzi na podjętą inicjatywę Rady Osiedla Stare Gliwice, która wspólnie z Towarzystwem „Czyste Gliwice” współfinansowała i zorganizowała spektakl Szarość Bałwanków w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły, w załączeniu publikujemy podziękowania z Przedszkola Tęczowa Kraina FILOMATY. Szczegóły w załączonym piśmie -> kliknij aby się zapoznać

 

 

1 kwietnia 2019   15:52

Przywłaszczenie mienia będącego w gestii RO c.d. – Informacja dla mieszkańców.

Jak wcześniej Państwa informowaliśmy obecny Zarząd RO złożył w ubiegłym roku  wniosek  do Prokuratury  w sprawie przywłaszczonego mienia publicznego o łącznej wartości 7’654.79 PLN. W wyniku dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Gliwice odzyskano  zestaw nagłośnieniowy (o wartości ewidencyjnej 2’299,01 zł).

Niestety, do tej pory nie udało się odzyskać utraconego sprzętu ani równowartości mienia pomimo, że są liczni świadkowie (dowód w załączeniu-> kliknij tutaj…).

W odpowiedzi na nasze monity otrzymaliśmy odpowiedź z UM od Pani Naczelnik Biura Rady Miasta cytuję:

„ powództwo Miasta Gliwice przeciwko p. Andrzejowi Urbanowi w postępowaniu upominawczym o zapłatę równowartości utraconego mienia (laptopu) zostało oddalone przez Sąd Rejonowy w Gliwicach,

 • laptop nie został zwrócony,
 • nie odzyskano równowartości mienia.”

Skuteczność działań w ww. sprawie można jedynie poddać ocenie mieszkańców i skomentować „Państwowe, czyli niczyje”.

25 marca 2019   17:22

Bezpłatne zajęcia sportowe pod nazwą „Stare Gliwice Aktywne” dla mieszkańców naszej dzielnicy

Rada Osiedla Stare Gliwice zaprasza mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych. Od miesiąca kwietnia ruszy multisportowy projekt wybrany przez Państwa w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2018 r.. Projekt uzyskał poparcie mieszkańców i będzie realizowany jako zadanie z środków finansowych UM z puli środków dla tzw. aktywnych. Tylko i wyłącznie zajęcie 3-go miejsca w rankingu aktywnych osiedli pozwoliło nam pozyskać dodatkowe środki w kwocie 105 000 PLN na realizację tego przedsięwzięcia.

Udział w zajęciach będzie bezpłatny.

Zajęcia sportowe obejmować będą :

 • Piłkę nożną (2 grupy wiekowe – dzieci i młodzież),
 • Wspinaczkę (2 grupy wiekowe – dzieci i młodzież): ścianka mobilna, Stare Gliwice, ścianka stacjonarna, Hala Arena Gliwice,
 • Zajęcia z samoobrony i technik bezpiecznego upadania – judo oraz taekwondo (3 grupy wiekowe – dzieci, młodzież i dorośli),
 • Tenis stołowy (1 grupa wiekowa – dorośli),
 • Ćwiczenia wzmacniające i korygujące wady postawy- zajęcia grupowe i indywidualne (2 grupy dorosłych – kobiety i mężczyźni),
 • Siatkówkę (dorośli): poniedziałek 18-20, czwartek 18-20, ZSP 13.

Zdecydowana większość zajęć odbędzie się w Starych Gliwicach, głównie w ZSP nr 13, Przedszkolu FILOMATA oraz na boisku przy ulicy Sadowej. W najbliższych dniach opublikujemy szczegółowy harmonogram zajęć i kontakt do osób prowadzących zajęcia. Pojawią się też plakaty w naszych gablotach i na Facebook.

Możliwość kontaktu : krzysztof.bochenek@piast.gliwice.pl

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

21 marca 2019   12:07

Gliwicki Budżet Obywatelski 2020

Od 18 marca do 1 kwietnia 2019 roku gliwiczanie mogą zgłaszać wnioski do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020. W tym roku można składać wnioski na projekty ogólnomiejskie oraz na projekty dotyczące jednostek pomocniczych (zmiana nazw „osiedla” na „dzielnice”).

Zgłaszane projekty inwestycyjne i remontowe mogą dotyczyć wyłącznie nieruchomości będących własnością miasta Gliwice i pozostających w jego władaniu. Do zgłaszania projektów ogólnomiejskich uprawnieni są mieszkańcy Gliwic i wymagana lista z podpisami min. 150 mieszkańców. Do zgłaszania projektów dzielnicowych uprawnieni są mieszkańcy poszczególnych dzielnic i nie jest wymagana lista z podpisami mieszkańców. Każdy uprawniony do głosowania może oddać maksymalnie dwa głosy, z czego jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt w dowolnej dzielnicy.

Na projekt ogólnomiejski zaplanowano kwotę 400’000 PLN, a na projekt dla naszej Dzielnicy Stare Gliwice przewidziana jest kwota 243’000 PLN. Dodatkowe środki można pozyskać z puli dla tzw. aktywnych przy minimalnej liczbie głosów 653.

Zachęcam mieszkańców do składania wniosków w szczególności osoby młode, zgłaszające potrzeby inwestycji w place zabaw, czy inne zajęcia sportowe związane z najmłodszym pokoleniem naszego osiedla. Każdy z Państwa może bez żadnej listy poparcia zgłosić własny projekt.

Szczegóły i zasady opisane są w uchwale RM -> kliknij aby się zapoznać oraz Zarządzeniu -> kliknij aby się zapoznać.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

18 marca 2019   15:47

Przedstawienia teatralne dla przedszkolaków – Teatrzyk „Szarość Bałwanków” – zapraszamy!

Rada Osiedla Stare Gliwice wspólnie ze Stowarzyszeniem „Czyste Gliwice” zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym na Teatr Lalek Marka Żyły, który zaprezentuje w czterech przedszkolach na terenie osiedla Stare Gliwice pięć przedstawień o charakterze edukacyjnym –ekologicznym.

Zmieniająca się dekoracja, gadające bałwany, dym z kominów, a dodatkowo elementy interaktywne z widownią, pozwolą dzieciom wpływać na historię i akcję spektaklu. Zaś po zakończonym spektaklu, widzowie mogą spotkać się z bohaterami przedstawienia bezpośrednio – spróbować animować lalki, zobaczyć dekoracje itp.

Przedstawienia odbędą się w następujących terminach :

 • w dniu 25.03.2019 r. (pn.) o godz. 9.30 – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 ul. Łabędzka 19.
 • w dniu 25.03.2019 r. (pn.) o godz. 13.00 – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 ul. Koralowa 3.
 • w dniu 26.03.2019 r. (wt.) o godz. 9.30 (młodsza grupa) i 10.30 (starsza grupa)– Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 ul. Rubinowa 16A w Atrium.
 • w dniu 29.03.2019 r. (pt.) o godz. 10.00 – Przedszkole Tęczowa Kraina Filomaty ul. Wiejska 49.

Przedstawienia finansowane są po 50% przez Radę Osiedla Stare Gliwice oraz Stowarzyszenie „Czyste Gliwice”.

Danuta Gąsior –Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

8 marca 2019   09:49

Nieuprawnione podszywanie się pod Radę Osiedla Stare Gliwice na Facebooku przez A. Urbana- informacja dla mieszkańców

Od dwóch lat Pan Andrzej Urban wykorzystuje profil Rady Osiedla Stare Gliwice na Facebooku do kreowania własnego wizerunku i deprecjonowania działań Rady Osiedla. Komentarze mieszkańców podważające publikowane kłamstwa i niewygodne dla autora są natychmiast usuwane. Sekretarz Miasta Pan Andrzej Karasiński dwukrotnie zwracał uwagę na nieuprawnione wykorzystywanie loga i nazwy Rady Osiedla Stare Gliwice. Mam nadzieję, że wytyczne Sekretarza Miasta w końcu odniosą skutek. W załączeniu dokumenty źródłowe dotyczące powyższej sprawy.

Szczegóły w załączonych plikach:

Danuta Gąsior –Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

25 lutego 2019   12:55

Zaproszenie na Zabawę karnawałową

W imieniu Rady Osiedla Stare Gliwice i Klubu Seniora AS działającego przy Radzie Osiedla mam przyjemność zaprosić Seniorów na zabawę karnawałową, która odbędzie się w dniu 27.02.2019 r. (środa) w Restauracji Gabriela od godziny 18.00. Zapisy na imprezę można zgłaszać pod numerem 607-297-347. Zapisy prowadzone będą do 26.02.2019 r.  (wtorek) do godz. 18.00, ilość miejsc ograniczona (około 60 osób). Spotkanie ma charakter otwarty. Zarząd RO Stare Gliwice podjął uchwałę dotyczącą dofinansowania ww. imprezy w kwocie 1500 zł (około 25 zł/osobę). Pozostałą kwotę około 40 zł/osobę pokrywają seniorzy we własnym zakresie z własnych środków.

Danuta Gąsior –Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

28 stycznia 2019   18:08

Obowiązki mieszkańców w sprawowaniu opieki nad psami.

W odpowiedzi na liczne pytania i wątpliwości dotyczące opieki nad psami na terenie Gminy Gliwice zwróciłam się do Urzędu Miasta z prośbą o opinie prawną. W oparciu o Kodeks wykroczeń, uchwałę Rady Miasta oraz  ustawę o ochronie zwierząt można w sposób ogólny wyspecyfikować podstawowe obowiązki właścicieli psów tj. :

–  wyprowadzania psów na smyczy, a w przypadku psów rasy uznawanej za agresywną lub w inny sposób zagrażających otoczeniu, na smyczy i w nałożonym kagańcu w miejscach publicznych,

– zabrania się wyprowadzania psów na place zabaw, boiska, kwietniki, fontanny, do piaskownic,

– zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna (z wyłączeniem zabezpieczonego terenu prywatnego, lub miejsca wyznaczonego np. wybieg dla psów),

– bezzwłoczne usuwanie z miejsc publicznych odchodów i innych zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe,

– dbanie by zwierzęta nie stanowiły zagrożenia lub uciążliwości dla otoczenia.

Nie stosowanie się mieszkańców do ww.  wymagań podlega karze do 500 zł grzywny albo karze nagany. Szczegółowe obowiązki dla właścicieli psów i wysokość kar określa opinia prawna przekazana przez UM Gliwice (załącznik-> kliknij aby się zapoznać).

Wykaz ras psów agresywnych znajduje się na stronie nr 2 załączonej opinii prawnej. Należy podkreślić, że utrzymywanie psa rasy uznanej  za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez Prezydenta Miasta i podlega karze zgodnie z art. 37a ustawy o ochronie zwierząt.

 

Danuta Gąsior –Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

14 stycznia 2019   08:55

Wybory do Rady Osiedla Stare Gliwice

W dniu 07.04.2019 r odbędą się wybory do Rad Osiedli. W terminie do 01.02.2019 r (włącznie) można zgłaszać kandydatów (szczegóły dostępne w załączonym piśmie-> kliknij aby się zapoznać). Zachęcam młodych rodziców aby kandydowali do Rady Osiedla Stare Gliwice i aby swoją aktywnością przyczynili się do rozwoju infrastruktury (placów zabaw) oraz organizacji przedsięwzięć dla swoich dzieci. Zamiast postawy roszczeniowej proponuję niezadowolonym mieszkańcom włączenie się w działalność na rzecz swoich najbliższych i mieszkańców naszego osiedla. Praca w radzie osiedla jest pracą społeczną, a jej członkowie nie pobierają żadnego wynagrodzenia.

Zróbmy to sami czego oczekujemy od innych !

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

11 stycznia 2019   15:32

Centrum Energetyczne upadło – informacja dla mieszkańców!

Informujemy o ogłoszeniu upadłości przez Energetyczne Centrum!

• Energetyczne Centrum ogłosiło upadłość i nie sprzedaje już prądu i gazu.
• Konsumencie – jeżeli od połowy września do dziś płaciłeś tej firmie za prąd lub gaz, to możesz odzyskać pieniądze.
Do 16 stycznia 2019 roku  zgłoś się do sądu, jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z Stowarzyszeniem Aquila, które udziela informacji w tej sprawie (tel. 71 74 000 22).

Z poważaniem,
Anna Nidzińska
Miejski Rzecznik Konsumentów w Gliwicach
Urząd Miejski w Gliwicach
ul. Zwycięstwa 21
44-100 Gliwice

10 stycznia 2019   12:46

Wybieg dla psów – informacja dla mieszkańców.

W odpowiedzi na liczne wnioski zgłaszane przez mieszkańców jako przewodnicząca Zarządu Osiedla zwróciłam się z pismem do MZUK o wydzielenie i ogrodzenie terenu z przeznaczeniem na wybieg dla psów. Przesłałam również propozycję przykładowych terenów gminnych, które pozwalają na realizacje w/w celu. Niestety otrzymaliśmy odpowiedź negatywną (pismo -> kliknij, aby poznać szczegóły)  z której wynika, że służby MZUK przeprowadziły szczegółową analizę działek będących w zasobach Gminy Gliwice i brak jest terenów, które spełniałyby kryteria umożliwiające budowę wybiegu dla psów.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.


Witaj na stronie Rady Dzielnicy Stare Gliwice!

Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi działami oraz kontaktu z nami.

©2019 Rada Dzielnicy Stare Gliwice