11 października 2018   14:58

Kurs komputerowy dla Seniorów

W ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego, na które mieszkańcy głosowali w 2017 roku będzie prowadzony kurs komputerowy dla Seniorów naszego osiedla. Zainteresowanych mieszkańców,  zapraszamy na zajęcia organizowane przez organizatora „Sukces edukacja Małgorzata Wywiał”. Zajęcia będą prowadzone w Szkole Podstawowej nr 27 dwa razy w tygodniu w trzech grupach po 10 osób:

– grupa I od godz. 16.00 do 17.00

– grupa II  od godz. 17.00 do 18.00

– grupa III od godz. 18.00 do 19.00

Zajęcia rozpoczynają się w dniu 18-19.10.2018 r. (czw+pt). W kolejnych tygodniach natomiast prowadzone będą w każdy wtorek i czwartek. Kurs zakończy się w połowie grudnia 2018 r.

Zapisy prowadzi z ramienia Rady Osiedla koordynator ds. Klubu Seniora AS działającego przy RO  pod numerem tel. 504-660-020

Danuta Gąsior –Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice
25 września 2018   08:15

Przywłaszczenie mienia będącego w gestii RO c.d. – Informacja dla mieszkańców.

Jak wcześniej Państwa informowaliśmy obecny Zarząd RO złożył w ubiegłym roku  wniosek  do Prokuratury  w sprawie przywłaszczonego mienia publicznego o łącznej wartości 7’654.79 PLN obejmującego :

– zestaw nagłośnieniowy,

– aparat fotograficzny,

– laptop,

– mikrofon ze wzmacniaczem,

– mikrofony bezprzewodowe.

W wyniku dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Gliwice odzyskano  zestaw nagłośnieniowy. W zakresie sprzętu, którego nie odzyskano zostało wszczęte odrębne postępowanie przeciwko Panu Andrzejowi U. byłemu Przewodniczącemu Zarządu Osiedla.
Do Sądu Rejonowego w Gliwicach Urząd Gminy złożył pozew cywilny o zapłatę równowartości utraconego mienia.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

20 września 2018   08:57

Remont ul. Sadowej – informacja dla mieszkańców.

Rozpoczął się długo oczekiwany remont ul. Sadowej. W dniu 15.01.2018 r. Zarząd Rady Osiedla w imieniu mieszkańców złożył wniosek o remont i poszerzenie ul. Sadowej. Jak można to zobaczyć „gołym okiem” działania Rady Osiedla okazały się skuteczne.

W załączeniu złożony wniosek – > kliknij aby się zapoznać.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

19 września 2018   15:22

Festyn, Festyn i po Festynie

W dniu 15.09.2018 r. odbył się tegoroczny Festyn z okazji 800–lecia Starych Gliwic na tę okoliczność chciałabym  podziękować za wsparcie organizacyjne, pozyskiwanie sponsorów oraz poświęcony czas Członkom Rady Osiedla tj. Panu Stanisławowi Kristmanowi,  Pani Bogusławie Paska –Różańskiej, Pani Teresie Głuszczyszyn, Pani  Teresie Szczęśniak, Pani Danucie Łagiewce,  Panu Jackowi Mikulskiemu oraz pozostałym osobom, które wsparły nas organizacyjnie podczas tegorocznego festynu.

Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i obecność na festynie dla honorowych  gości tj.:

 • Pani Eleonory Sikory najstarszej 102-letniej mieszkanki osiedla;
 • Pani dr Elżbiety Borkowskiej współautorki książki o Starych Gliwicach;
 • Pana Zbigniewa Kazimierza Ostrowskiego kombatanta i osobie represjonowanej.

Dziękuję za wsparcie finansowe i rzeczowe, które pozyskaliśmy od sponsorów tj.:

SM Stare Gliwice, Parafia Św. Gerarda, Stowarzyszenie Czyste Gliwice, Nest Bank oddz. Gliwice,  Agum Pol Sp. z o. o. Gliwice, Skoda Serwis Gliwice, Mat Bud Gliwice, RehaMedica  Gliwice, Sklep Wiejska Zagroda na naszym osiedlu.

Dziękuję również wszystkim pozostałym uczestnikom prowadzącym nieodpłatne pokazy i zabawy podczas festynu.

Miło było słyszeć pozytywne opinie przekazywane przez mieszkańców, którzy twierdzili, że był to najlepszy Festyn od 4 lat zorganizowany na terenie miasta Gliwice.

Nie wszyscy jednak wywiązali się z podjętych zobowiązań:

 • Stowarzyszenie GTW nie zorganizowało rozgrywek sportowych na boisku przy ul. Sadowej,
 • Przewodniczący Rady Miasta pomimo wcześniejszej deklaracji nie przekazał dyplomów gratulacyjnych dla zasłużonych mieszkańców naszego osiedla.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

14 września 2018   12:54

Festyn z okazji 800-lecia Starych Gliwic!

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta

Rada Osiedla Stare Gliwice ma przyjemność zaprosić mieszkańców na Festyn z okazji 800-lecia Starych Gliwic, który odbędzie się w dniu 15.09.2018 r. (sobota) od godz. 14.00 do 22.00 na placu przy NZOZ Euromedical. Festyn osiedlowy z okazji 800-lecia Starych Gliwic.
Oprawa muzyczno-artystyczna została powierzona Agencji Artystycznej „Wit-Wit” skupiającej profesjonalnych muzyków, aktorów, tancerzy i konferansjerów, a konsumpcję w trakcie festynu zapewni P.H.U. Śląska Sztuba.

Plan festynu :

– 14.00 Oficjalne rozpoczęcie, przywitanie zaproszonych gości.
– Wręczenie dyplomów dla zasłużonych mieszkańców naszego Osiedla.
– Wręczenie `nagród dla uczestników konkursów sportowych.
– Występ dzieci ze szkoły (widowisko historyczne).
– Bajka muzyczna pt. „Przygody Pipi”.
– Prezentacja grupy tanecznej Formacja STARS(hip hop), piosenki z musicalu „101 Dalmatyńczyków”,  piosenki z musicalu „Grease”.
– Koncert zespołu „EFEKT”(polska piosenka biesiadno-estradowa).
– Krótki zarys historii Osiedla przedstawiony przez Panią dr Elżbietę Borkowską.
– Wręczenie nagród dla uczestników rajdu międzyosiedlowego Nordic Walking.
– Konkurs historyczny.
– Koncert zespołu De Silvers (klimaty śląskie).
– Zabawa taneczna z DJ.

22.00 Zakończenie imprezy.

Imprezy towarzyszące (poza sceniczne):

– 14.00-17.00 – Straż Miejska: znakowanie rowerów, mapa edukacyjna dla dzieci w formie zabawy, elementy pierwszej pomocy, auto gogle.
– 11.00-14.00 – Gry, konkursy sportowe na boisku przy ul. Sadowej.
– 14.30- 16.00  – Rajd Nordic Walking (regulamin – > kliknij aby się zapoznać)  wspólnie z mieszkańcami osiedla Łabędy, Ostropa, Zatorze, Śródmieście. Zbiórka i rejestracja od godz. 14.30-15.00 za restauracją od strony Parku Szwajcaria.

Atrakcje dla dzieci (bezpłatne):

– Wipe-out hipcio od lat 7,
– Zjeżdżalnia gigant Titanic od lat 4,
– Zamek dmuchany Pszczoła do max 8 lat.

Atrakcje płatne:

Eurobungee: 4 stanowiska od min. 3 lat, wata cukrowa, popcorn, balony, strzelnica.

Inne:

– UM Wydział Ochrony Środowiska (walka ze smogiem),
– Stowarzyszenie Czyste Powietrze (quizy z nagrodami),
– Producent kotłów nowej generacji,
– Rehamedica (porady, rehabilitacja),

Festyn zorganizowany przez Radę Osiedla Stare Gliwice ze środków finansowanych z budżetu Miasta Gliwice z udziałem sponsorów: Spółdzielnia Mieszkaniowa , Stowarzyszenie Czyste Gliwice oraz następujące firmy: Grupa PSB, Matbud , Tekla, Agum Pol, Skoda Import.

Serdecznie zapraszamy!

30 sierpnia 2018   12:29

Zapraszamy na Piknik Seniora!

Serdecznie zapraszamy seniorki i seniorów z całymi rodzinami na Piknik Seniora, który odbędzie się w dniu 1 września 2018 roku w Parku Chopina w pobliżu Palmiarni Miejskiej. Zbiórka o godz. 13.15 przy Urzędzie Miasta Gliwice.

Ok. godz. 13.30 wyrusza główną ulicą miasta i aleją Przyjaźni w kierunku Parku Chopina barwny korowód z piosenkami, a od godz. 14.00 do 19 .00 występy artystyczne, liczne atrakcje i wspólna zabawa dla seniorów i ich rodzin.

Wstęp wolny.

 

30 sierpnia 2018   11:49

Wybieramy „Gliwiczanina bez barier”!

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu „Gliwiczanin bez barier”. W konkursie zostaną nagrodzone osoby z niepełnosprawnością, które przełamują stereotypy i stanowią najlepszy dowód na to, że niepełnosprawność nie oznacza bierności ani wycofania z życia społecznego czy zawodowego.

 • Zarządzenie w sprawie ogłoszenie konkursu „Gliwiczanin bez barier 2018”  ->kliknij tutaj…
 • Pismo w sprawie zaproszenia do udziału w konkursie „Gliwiczanin bez barier 2018”  -> kliknij tutaj…

Serdecznie  zachęcamy gliwiczan do oddawania głosów na swoich faworytów!

29 sierpnia 2018   15:07

STREET WORKOUT zamiast Placu Zabaw

W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi małej ilości jak i ubogiego wyposażenia Placów Zabaw informujmy, że Rada Osiedla podejmuje liczne działania aby zmienić powyższą sytuację i tak :

W roku 2018 Rada Osiedla złożyła wniosek na budowę nowego Placu Zabaw na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Stare Gliwice. Niestety wniosek został zaopiniowany negatywnie przez MZUK  cytuję :

„Według przyjętego jednolitego podejścia do rozpatrywania wniosków nie spełnia on warunku odległości od najbliższego obiektu o tym samym przeznaczeniu, w przypadku placu zabaw jest to 1 km. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się spółdzielczy plac zabaw, ponadto w niedalekiej odległości znajduje się przyszkolny plac zabaw SP 27 – 150 m, oraz plac zabaw przy ul. Turkusowej (dawna Ociepki)/Koralowej (dawna Targosza) – 400 m.”

W roku 2018 pomimo wielokrotnych spotkań i uzgodnień dotyczących wybudowania w pierwszym etapie w ramach zadania z BO (2017) -Strefa Relaksu Placu Zabaw przekazana nam w dniu 13.08.2018 r. decyzja jest również negatywna i niestety nie  powstanie planowany Plac Zabaw przy ul. Sadowej. Zamiennie zostanie wybudowany Street Workout  pomimo sprzeciwu Zarządu Rady Osiedla.

Informujemy również,  że koszty projektu wyniosły 21’894 zł brutto, a więc do dyspozycji z BO (2017) na poczet inwestycji pozostało 163’106 zł brutto co wg decyzji MZUK uniemożliwia budowę Placu Zabaw ze względu na zbyt skromny budżet.

Dodatkowo informujemy, że zarządcy terenów np. Spółdzielnia Mieszkaniowa, Wspólnoty  mogą ubiegać się corocznie o doposażenie istniejących Placów Zabaw wnioskując w tej sprawie do MZUK w konkursach (wiosennych i jesiennych ).

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

10 sierpnia 2018   12:00

UM zaprasza na wykład

Szanowni Państwo

Przewodniczący Zarządów Osiedli,

Miejski Rzecznik Konsumentów w Gliwicach zaprasza na wykład w ramach akcji Urzędu Komunikacji Elektronicznej „Wiem co podpisuję”. Kampania skierowana jest szczególnie do seniorów, to oni są najczęściej ofiarami nieuczciwych przedstawicieli handlowych reprezentujących operatorów telekomunikacyjnych, ale każdy zainteresowany mieszkaniec miasta będzie mógł skorzystać z tej prelekcji.

W ramach spotkania dowiedzą się Państwo, na co zwracać uwagę, gdy zawieramy umowę w domu, kiedy możemy od niej odstąpić, jak dochodzić roszczeń. Zajęcia mają formę wykładów, podczas których w przystępny sposób zostaną przedstawione słuchaczom typowe praktyki nieuczciwych sprzedawców, prelegenci przedstawią także Państwu jak się przed nimi bronić.

Spotkanie odbędzie się w sali-auli w Gliwickim Centrum Edukacyjnym, przy ul. Okrzei 20 w dniu 20 września 2018 r. o godzinie 15. 00.

Ewa Anioł – Podinspektor Biura Prezydenta i Rady Miasta Gliwice

7 sierpnia 2018   08:22

Orkana Campus 2018 – zapraszamy

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję darmowych treningów w ramach projektu sportowo – społecznego ORKANA CAMPUS. Zajęcia będą odbywały się na boisku przy ul. Orkana 8, są otwarte dla każdego młodego mieszkańca naszego miasta.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

27 lipca 2018   16:14

Budżet Obywatelski na 2019 rok – wyniki głosowania

W wyniku głosowania mieszkańców Gliwic na zadania zgłoszone z listy naszego Osiedla wybrano:

 • Remont drogi ul. Kozielska 218-220 za kwotę 247’500 zł (oddano 913 głosów), zadanie to będzie realizowane z puli podstawowej.
 • Organizacja zajęć sportowo-rekreacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów za kwotę 105’000 zł (oddano 119 głosów), zadanie to będzie realizowane z puli dla aktywnych.

W tym roku nasze Osiedle wykazało się mniejszą aktywnością i w rankingu zajęliśmy 3 miejsce co pozwoliło nam na pozyskanie dodatkowych środków w wysokości 105’000 zł na realizację zajęć sportowych. Niestety aktywność w tym roku i liczba oddanych głosów była zbyt niska aby pozyskać dodatkowe środki na zadanie „ Strefa Relaksu”, które w ubiegłym roku zdołaliśmy pozyskać z puli dla aktywnych (2 miejsce w rankingu).

Poniższa tabela obrazuje wyniki głosowania w 2016 r (BO na 2017). Widać wyraźną zmianę od 2017 roku na skutek podjętych działań nowego Zarządu co skutkuje pozyskaniem dodatkowych środków finansowych dla naszego Osiedla. W roku 2016 poprzedni Zarząd nie potrafił zaktywizować mieszkańców w efekcie czego nie wykorzystaliśmy nawet przydzielonego Budżetu  dla naszego Osiedla.

BO realizacja na rokPrzydzielony budżetLiczba oddanych głosówRanking aktywności osiedli Pozyskana dodatkowa kwota za aktywność
2019247’913,00 zł15563 miejsceZ puli dla aktywnych pozyskano 105’000,00 zł (zajęcia sportowe)
2018185’065,00 zł16082 miejsceZ puli dla aktywnych pozyskano 185’000,00 zł (Strefa Relaksu)
2017143’307,00 zł5530Nie wykorzystano w pełni środków (-11’507,00 zł).

 

W imieniu Zarządu RO chciałam podziękować za oddane głosy przez mieszkańców. W szczególności dziękuję mieszkańcom ul. Kozielskiej, którzy z dużą determinacją i zaangażowaniem pozyskali 913 głosów co pośrednio przełożyło się na pozyskanie środków z puli dla aktywnych. Dziękuję również Księdzu Proboszczowi Parafii Św. Gerarda za zezwolenie na pozyskiwanie głosów na terenie Parafii w dniu 17.06.2018 r.

Osobom niezadowolonym z wyników głosowania zalecam w przyszłym roku czynny udział w pozyskiwaniu głosów na rzecz naszego Osiedla i zgłaszanie własnych pomysłów na projekty do realizacji.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

28 czerwca 2018   11:59

Skarga na działalność Rady Osiedla Stare Gliwice.

W kwietniu 2018 r. została wniesiona skarga na działalność Rady Osiedla Stare Gliwice, która była rozpatrywana na posiedzeniu Komisji Statutowej. W oparciu o przedłożone przez RO dokumenty  skarga okazała się bezzasadna. W załączeniu do wglądu dokumenty źródłowe w tym :

– uchwała podjęta w tej sprawie na posiedzeniu Rady Miasta w dniu 12.06.2018 r.  -> kliknij tutaj…

– uzasadnienie do w/w decyzji. -> kliknij tutaj…

Skarga jest efektem ustawicznego deprecjonowania działalności nowego Zarządu  Osiedla na Facebook i wykorzystywanie w tym celu przez Pana Andrzeja Urbana w sposób nielegalny profilu na Facebook (logo RO na czarnym tle). Jak Państwu wiadomo w dniu 31.03.2017 roku Pan Andrzej Urban został odwołany z funkcji Przewodniczącego Zarządu Osiedla z czym jak widać do tej pory nie może się pogodzić. Informacje przez niego publikowane są pomówieniami i nie znajdują  żadnego uzasadnienia w dokumentach oraz obecnej działalności RO.

Informuję, że legalną stroną na Facebook jest strona pod adresem: https://staregliwice.com.pl/ z logo RO na szarym tle gdzie znajdziecie Państwo w zakładce AKTUALNOŚCI bieżące informacje na temat działalności RO oparte na faktach i dokumentach, a nie pomówieniach czy spekulacjach.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

21 czerwca 2018   12:48

Waryński Cup 2018

Zapraszamy wszystkich sympatyków piłki nożnej w dniu 23 czerwca, od godziny 09.00 do ok. 18-19.00, na turniej piłki nożnej „Waryński Cup 2018”. Jest to inicjatywa grupy młodzieży wspierana od 2012 roku przez Radę Osiedla, która cieszy się popularnością wśród mieszkańców Starych Gliwic.
W tym roku na boisku przy ul. Sadowej spotka się 11 drużyn, które walczyć będą o puchar Waryński CUP 2018.

11 drużyn zostało podzielonych na 3 koszyki, zgodnie z rankingiem trzech ostatnich turniejów.
Tak jak każdego roku, do grupy A trafił Fasberg Gliwice, który tradycyjnie jako gospodarz otworzy turniej. W grupie A oraz B znalazły się 4 drużyny, natomiast w grupie C  3 drużyny. Mecze w fazie grupowej trwać będą w grupach A oraz B  14 minut, natomiast grupie C 20 minut. Do fazy pucharowej awansują trzy najlepsze  drużyny z grupy A i B oraz dwie najlepsze drużyny z grupy C. W każdej edycji trzy najlepsze drużyny, które znajdą się na podium, otrzymają pamiątkowe puchary, medale, piłki oraz zaproszenie na pizzę do Restauracji Trattoria Castello.
Dodatkowo przyznawane będą nagrody indywidualne (statuetka dla króla strzelców oraz dla najlepszego bramkarza). Nagrody w postaci pucharów oraz medali dostarczy Rada Osiedla Stare Gliwice.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj:  załącznik nr 1 i  załącznik nr 2

Serdecznie zapraszamy!

21 czerwca 2018   11:54

Informacja o rajdach rowerowych

Wydział Środowiska zwraca się z prośbą o rozreklamowanie akcji rowerowej „Zielone Gliwice Ekologiczne Miasto 2018”. W tym roku przypada X jubileuszowa edycja tej corocznej akcji organizowanej od 2009 r. Impreza realizowana jest w ramach edukacji ekologicznej i ma na celu promocję roweru jako ekologicznego środka transportu oraz prezentację ciekawych przyrodniczo miejsc w Gliwicach i okolicy. Ponadto, uczestnicy otrzymają materiały informacyjne dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania. W ramach tegorocznej edycji rajdów planowanych jest pięć wycieczek, podczas których zostaną zorganizowane testy z wiedzy ekologicznej a najlepsi uczestnicy (decyduje suma punktów zdobytych podczas wszystkich rajdów) zdobędą nagrody rzeczowe. Najbliższy rajd odbędzie się 1 lipca, zbiórka o godz. 11:00 przed budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Zwycięstwa 21. Informacje o rajdach znajdują się na stronie internetowej miasta oraz w Miejskim Serwisie Informacyjnym.

Halina Antosz

Zastępca Naczelnika Wydziału Środowiska

14 czerwca 2018   13:29

Rajdy rowerowe – realizacja zadania z BO 2017

W najbliższym czasie rozpoczną się rajdy rowerowe przeznaczone dla mieszkańców naszego osiedla.  Uczestnik musi posiadać sprawny rower, kask, prowiant na piknik i coś do picia.

Rajdy zaplanowane są w terminach :

 • w czerwcu: 17.06.2018 r oraz 30.06.2018 r.  (zbiórka przed Szkołą Podstawową nr 27 o godz. 9.00)
 • w lipcu: 07.07.2018 oraz 21.07.2018 r.
 • w sierpniu: 04.08.2018 r oraz 25.08.2018 r.

Organizator REHAMEDICA zapewnia ubezpieczenie, pomiar ciśnienia, apteczkę, opiekę rehabilitacyjną. Szczegółowy regulamin dostępny u organizatora. Chęć uczestnictwa można zgłaszać pod numerem telefonu : 506-717-758  w godzinach 21.00 do 24.00 każdego dnia tygodnia.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

4 czerwca 2018   17:20

Budżet Obywatelski – Głosowanie od 4 do 25 czerwca

Prezydent Gliwic ogłosił ostateczną listę zadań zakwalifikowanych do głosowania w ramach procedury budżetu obywatelskiego, prowadzonej w 2018 roku. Poniżej przedstawiam wybrane przez mieszkańców naszego Osiedla zadania, które zostały zakwalifikowane do głosowania w 2018 roku na łączną kwotę 861’300 PLN.

Lista załącznik pdf

Dla naszego Osiedla przewidziano kwotę 247’913 PLN stąd prośba do mieszkańców o  wysoką aktywność tak abyśmy mogli otrzymać dodatkową kwotę z puli dla aktywnych osiedli, która pozwoli nam na pozyskanie dodatkowych środków finansowych, a tym samym na realizacje większej ilości zadań. W ubiegłym roku zajęliśmy drugie miejsce w rankingu najbardziej aktywnych Osiedli co pozwoliło nam na realizacje wszystkich zgłoszonych zadań w ramach BO 2017. Mam nadzieję, ze w tym roku będziemy na pierwszym miejscu.

Głosowanie przeprowadzone zostanie od 4 do 25 czerwca. Będzie mógł głosować każdy mieszkaniec Gliwic (czyli osoba, która przebywa w mieście z zamiarem stałego pobytu) w wieku 16+, w tym osoby, które w 2018 roku ukończą 16. rok życia. Oddanie głosu na zadanie z jednej osiedlowej listy zadań wyklucza możliwość oddania ważnego  głosu na zadanie z innej osiedlowej listy zadań!

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

4 czerwca 2018   17:14

Stacja naprawy rowerów – Informacja dla mieszkańców

W ramach zadania inwestycyjnego realizowanego z Budżetu Obywatelskiego, na które głosowali mieszkańcy w 2017 roku została wykonana i postawiona przy Cukierni Schmidt Stacja naprawy rowerów.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice.

16 maja 2018   18:34

Place Zabaw – Informacja dla mieszkańców

W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi małej ilości jak i ubogiego wyposażenia Placów Zabaw informuję, że Rada Osiedla podejmuje liczne działania aby zmienić powyższą sytuację i tak :

w roku 2018 zostanie wybudowany Nowy Plac Zabaw przy ul. Sadowej (Etap 1 – realizacja zadania w ramach wnioski z Budżetu Obywatelskiego z roku 2017). Poniżej do wglądu wstępna koncepcja. Projekt docelowy jest na etapie uzgodnień w załączeniu pismo RO w tej sprawie i odpowiedzi Inwestora.

W roku 2018 Rada Osiedla złożyła wniosek na budowę nowego Placu Zabaw na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Stare Gliwice. Niestety wniosek został zaopiniowany przez UM negatywnie cytuję :

„Według przyjętego jednolitego podejścia do rozpatrywania wniosków nie spełnia on warunku odległości od najbliższego obiektu o tym samym przeznaczeniu, w przypadku placu zabaw jest to 1 km. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się spółdzielczy plac zabaw, ponadto w niedalekiej odległości znajduje się przyszkolny plac zabaw SP 27 – 150 m, oraz plac zabaw przy ul. Turkusowej (dawna Ociepki)/Koralowej (dawna Targosza) – 400 m.”

Poniżej złożony wniosek do BO oraz wizualizacja:

Jednocześnie wyjaśniamy, że mieszkańcy w sprawie budowy nowych placów zabaw lub doposażenia istniejących usytuowanych na terenach będących w gestii Wspólnot Mieszkaniowych, Spółdzielni Mieszkaniowej, TBS itd., mogą jako członkowie wnioskować bezpośrednio do zarządców i właścicieli danego terenu, na których w/w Place Zabaw są usytuowane. Państwo jako członkowie mają bezpośredni wpływ na realizowane inwestycje/remonty w ramach funduszu celowego, finansowanego z dokonywanych przez Państwa opłat. 

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

16 maja 2018   17:03

Dzień Dziecka/Dzień Sportu

Rada Osiedla Stare Gliwice i Szkoła Podstawowa 27 zaprasza w dniu 08.06.18 r. (piątek) na Festyn z okazji Dnia Dziecka. Festyn odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej 27 ul. Rubinowa 16A w godzinach od 13.00 do 20.00. Impreza ma charakter otwarty i jest organizowana dla wszystkich dzieci naszego Osiedla. Oprócz bogatej oferty rozrywkowej przygotowano liczne konkursy, pokazy i nagrody oraz atrakcje pozasceniczne. Oprawę konferansjerską i muzyczną zapewni profesjonalna firma PHU PIXEL Grzegorz Wojtala.

Rada Osiedla Stare Gliwice jako współorganizator w/w festynu finansuje ze środków RO : oprawę muzyczną i konferansjerską , występ Studia Teatralnego Krak-Art oraz nagrody dla uczestników (około 650 szt.)

Poniżej przedstawiamy harmonogram Festynu :

Plan festynu na scenie:

13:00-13.45 – Bajka muzyczna dla dzieci „Królewna śnieżka i 7 krasnoludków„ – Studio Teatralne Krak-Art.

13:45-14:05 – Konkurs „Czy znasz legendy gliwickie?”.

14:05-14:30 – Tańce europejskie (klasy I-III).

14:30-14:35 – Piosenka „What a wonderful world”.

14:35-15:30 – Mój talent – występ finałowy i odbiór nagród.

15:30-15:50 – Pokaz pary tanecznej – Zofia Michalik i Oskar Włodarczyk.

16:00 – Pokaz Judo.

17:00 – Szermierka japońska- pokaz i trening.

17:00-20:00 – Dyskoteka.

Plan festynu poza sceną:

12:00-17.00 – Malowanie buziek.

13:00-14:00 – Warsztaty rękodzieła – biżuteria.

13:00-17:00 – Konkursy sportowe „Bijemy rekordy”- (przeskoki przez skakankę, skoki z  miejsca, odbicia piłeczki paletką).

13:00-16:00 – Konkursy sportowe – tenis ziemny.

13:00-16:00 – Konkursy sportowe – piłka nożna – Piast Gliwice.

17:00-18:00 – Przedszkole „Gniazdo” – rodzinne konkursy sportowe.

Dodatkowo m.in.:  napoje, lody, wata cukrowa, popcorn i inne…

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

16 maja 2018   11:36

Event z okazji Dnia Mamy i Dziecka w BM QUALITY MED – zmiana terminu!

Serdecznie zapraszamy 29.05.2018r., Panie, Mamy i dzieci do spędzenia czasu w BM Quality Med  – Gliwice, Kozielska 141 D, godz. 17.30.-20.00.

Szczegółowe inforamcje znajdują się na plakacie.

11 maja 2018   11:56

Treningi piłkarskie dla dziewczyn i chłopców

Śląska Akademia Futbolu zaprasza na treningi piłkarskie dla chłopców oraz dziewczyn (informacje szczegółowe poniżej). Nabór jest ciągły, wszystkie zajęcia w okresie letnim będą odbywały się na Boisku Orkana Arena.

Każdy wtorek, czwartek oraz piątek wg. harmonogramu – www.saf.org.pl od 15 maja 2018.

 Zarząd Rady Osiedla Stare Gliwice

11 maja 2018   10:40

Neuroareobik – gimnastyka mózgu

W programie: ćwiczenia poprawiające pamięć, gimnastyka ciała usprawniająca mózg, praktyczne zastosowanie ćwiczeń w życiu codziennym.
Warsztat odbędzie się 12.05 godz. 09:00-14:00 (ul. Barlickiego 3 sala 37).
Więcej informacji tutaj>>

11 maja 2018   10:39

Poszukiwani wolontariusze !

Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenie „Cała Naprzód” poszukują wolontariuszy, którzy dołączą do projektu Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego.
Więcej informacji tutaj>>

4 maja 2018   12:40

Wycieczka po Ziemi opolskiej

Rada Osiedla wspólnie z Klubem Seniora AS działającym przy Radzie Osiedla Stare Gliwice zaprasza Seniorów (60+) naszego Osiedla na wycieczkę po Ziemi opolskiej.  W programie : Zwiedzanie Kamienia Śląskiego – Sanktuarium św. Jacka Odrowąża, Zamku w Mosznej, Góry Św. Anny. Wycieczka organizowana jest w dniu 06.06.2018 r. (środa). Liczba miejsc ograniczona (max 60 osób). Koszt transportu wraz z kierowcą finansowany jest ze środków Rady Osiedla, pozostałe koszty: 25 zł/osoby, wyżywienie pokrywają uczestnicy we własnym zakresie. Zapisy prowadzone będą wg kolejności zgłoszeń w terminie od 14.05.2018 do 25.05.2018 r.. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt telefoniczny pod numerem tel.:  607 297 347 w godzinach porannych od godz. 8.00 do godz. 10.00.

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

4 maja 2018   12:36

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Z okazji Dnia Flagi Członkowie Rady Osiedla Stare Gliwice wręczali chorągiewki biało-czerwone mieszkańcom naszego Osiedla. Akcja spotkała się z aprobatą mieszkańców.

Na ręce aktywnych Członków RO tj. Pani T. Głuszczyszyn, Pani K. Kamińskiej oraz Panu St. Kristmanowi podziękowania składa Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice Danuta Gąsior.

19 kwietnia 2018   11:55

Koncert Anatola Tchmela „Piosenka o przyjacielu” poświęcony pomięci Włodzimierza Wysockiego

Kiedy? 27 kwietnia o godzinie 18:00

Gdzie? COK „Perełka” ul. Studzienna 6

Wstęp biletowany. Więcej informacji tel. 792 503 346

19 kwietnia 2018   11:54

Spotkanie podróżnicze – Podróż po Nepalu

Kiedy? 20 kwietnia o godzinie 18:00
Gdzie? MBP Gliwice, Plac Inwalidów Wojennych 3
Więcej informacji>>

21 marca 2018   18:06

Wycieczka do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Rada Osiedla wspólnie z Klubem Seniora AS działającym przy Radzie Osiedla Stare Gliwice zaprasza Seniorów (60+) naszego Osiedla na wycieczkę do zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.  W programie : zjazd do kopalni, zwiedzanie Muzeum Górnictwa, przepływ łodziami, zwiedzanie zamku w Starych Tarnowicach. Wycieczka organizowana jest w dniu 09.05.2018 r. (środa). Liczba miejsc ograniczona (max 60 osób). Koszt transportu wraz z kierowcą finansowany jest ze środków Rady Osiedla, pozostałe koszty: bilety wstępu (50 zł), wyżywienie pokrywają uczestnicy we własnym zakresie. Zapisy prowadzone będą wg kolejności zgłoszeń w terminie od 09.04.2018 do 16.04.2018 r.. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt telefoniczny pod numerem tel:  607 297 347 w godzinach porannych od godz. 8.00 do godz. 10.00

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

21 marca 2018   17:35

Planowane na naszym Osiedlu inwestycje i remonty w zakresie infrastruktury drogowej.

W wyniku ustawicznych działań prowadzonych przez Zarządu Rady Osiedla Stare Gliwice zaplanowano na naszym Osiedlu w roku 2018 następujące inwestycje i remonty :

1. Budowa chodnika i drogi rowerowej wzdłuż odcinka ul. Kozielskiej od osiedla Stare
Gliwice do granicy z osiedlem Brzezinka.

2. Budowa drogi na osiedlu Stare Gliwice w śladzie drogi „04KDD1/2” na przedłużeniu ul. F. Kona (etap 1 -od ul. Braci Grimm do skrzyżowania ul. Kona z ul. Dekabrystów).

3. Remont nawierzchni i chodników ul. Sadowa w ramach której nastąpi przebudowa ul. Sadowej od ul. Wiejskiej do ul. Gomułki. Istniejąca droga zostanie przebudowana na drogę dwukierunkową z pierwszeństwem przejazdu o nawierzchni asfaltobetonowej wraz z chodnikiem jednostronnym.

4. Remont nawierzchni jezdni ul. Źródlana.

Żródło: www.gliwice.eu

21 marca 2018   09:30

Koncert operetkowy

W imieniu Agencji Artystycznej KSM serdecznie zapraszam Państwa na wspaniały koncert operetkowy „Strauss Gala”,  który odbędzie się w Gliwickim Mrowisku 8.04.2018 r., o godzinie 18.00 (szczegóły na plakacie).

Specjalnie dla emerytów i rencistów naszego Osiedla, bilety w cenie 30 zł.

Wystarczy zebrać grupę minimum 5 osób i zarezerwować miejsca bezpośrednio pod numerem telefonu 787789609 lub mailowo pod adresem: biuro@agencjaksm.pl

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

15 marca 2018   14:32

Dekomunizacja ulic Osiedla Stare Gliwice c.d.

W odpowiedzi na ogłoszenie z dnia 30.08.2017 r. , które ukazało się na naszej stronie internetowej oraz na Facebook (strona RO z szarym tłem) mieszkańcy przesłali propozycję nowych nazw ulic w związku z ustawą o dekomunizacji (pismo w załączeniu – kliknij tutaj- > Pismo_RO). Warto było, bo Wojewoda Śląski uwzględnił wniosek Rady Osiedla i tak zmieniono nawy kolejnych ulic na naszym Osiedlu :

 • Feliksa Niedbalskiego – Granitowa
 • Filipa Sieronia – Perłowa
 • Edwarda Żabińskiego – Szafirowa
 • Feliksa Kona – Jana Brzechwy
 • Wiesława Ociepki – Turkusowa
 • Pawła Targosza – Koralowa
 • Władysława Gomułki – Rubinowa

Danuta Gąsior – Przewodnicząca Zarządu Osiedla Stare Gliwice

Źródło: www.24gliwice.pl

15 marca 2018   14:27

Kultura.gliwice.eu i Turystyka.gliwice.eu – nowe strony miasta

Szanowni Państwo,

niedawno Wydział Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach uruchomił dwie nowe witryny internetowe – kulturalną (kultura.gliwice.eu) i turystyczną (turystyka.gliwice.eu). Zachęcam do korzystania z tych stron oraz przekazania tej informacji innym osobom.

Strona kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będą Państwo na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ? zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury. W serwisie są także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw organizowanych przez stowarzyszenia i fundacje (w zakładkach KONKURSY i MAŁE GRANTY).
Nowy serwis kulturalny mogą współtworzyć także organizatorzy imprez. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć DODAJ WYDARZENIE na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

Turystyka.gliwice.eu to ciekawe miejsca, cenne zabytki, interesujące muzea, hotele, hale sportowe, pływalnie, restauracje i puby – zebrane w jednym miejscu i przystępnie opisane. Wszystkie atrakcje są naniesione na plan miasta. Na stronie można także wyszukać nadchodzące wydarzenia kulturalne – najciekawsze wystawy, koncerty i warsztaty, w których warto wziąć udział podczas pobytu w Gliwicach.
Dzięki nowej witrynie miasto można obejrzeć jeszcze przed przyjazdem – najatrakcyjniejsze miejsca można zwiedzić wirtualnie albo zobaczyć niesamowite panoramy 360 stopni. Stronę uzupełnia także elektroniczna wersja przewodnika po Gliwicach i archiwum filmów turystycznych.

16 lutego 2018   16:35

Bieżące Informacje dla mieszkańców :

1. Przywłaszczenie mienia Miasta Gliwice będącego w użytkowaniu Rady Osiedla Stare Gliwice.

Informujemy, że w dniu 10.01.2018 r. tj. wszczęto postępowanie o czyn z art.284 par. 2 Kodeksu Karnego związanego z przywłaszczeniem mienia w okresie do 31.03.2017 r. przed zmianą władz Rady Osiedla Stare Gliwice. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa –Zachód w Gliwicach.

2. Poszerzenia i remontu ul. Sadowej i zmiany organizacji ruchu.

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Rady Osiedla otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź  w sprawie remontu i zmiany organizacji ruchu ul. Sadowej, w której ZDM informuje o zaplanowanej w 2018 roku inwestycji  w ramach której nastąpi przebudowa ul. Sadowej od ul. Wiejskiej do ul. Gomułki. Istniejąca droga zostanie przebudowana na drogę dwukierunkową  z pierwszeństwem przejazdu o nawierzchni asfaltobetonowej wraz z chodnikiem jednostronnym. Poniżej odpowiedzi z ZDM.


Witaj na stronie Rady Osiedla Stare Gliwice!

Zapraszamy do zapoznania się z poszczególnymi działami oraz kontaktu z nami.

©2018 Rada Osiedla Stare Gliwice